Strój dla Pana Młodego – Rodzaje garniturów

Strój dla Pana Młodego – Rodzaje garniturów

Strój dla Pana Młodego odgrywa bardzo istotną rolę i każdy Pan Młody powinien zadbać o każdy jego szczegół. Z pewnością warto pamiętać nie tylko o samym garniturze, lecz również o dodatkach czyli biżuterii męskiej

Garnitury można podzielić w zależności od ilości elementów. Według tej klasyfikacji garnitury dzielą się na:

  1. Garnitury dwuczęściowe

Stanowią najpopularniejszy typ garnituru. Dwuczęściowy garnitur złożony jest ze spodni oraz marynarki. Marynarkę można zapinać na dwa guziki, wówczas marynarka posiada dwa rozcięcia z każdego boku. Dopuszczalne jest również zapinanie marynarki na trzy guziki z jednym rozcięciem z tyłu bądź dwoma rozcięciami na obu bokach. W przypadku spodni – mogą one posiadać mankiet bądź go nie mieć.

  1. Garnitury trzyczęściowe

Klasyka to garnitur złożony z marynarki, kamizelki oraz spodni. Całość garnituru wykonana jest z jednego rodzaju materiału. Właśnie ten rodzaj garnituru jest najchętniej wybierany w przypadku ważnych uroczystości, w tym ślubu.

Garnitury podzielić można także z uwagi na ich przeznaczenie:

  1. Garnitur wizytowy określany również mianem klasycznego

Niekiedy nazywa się go jako: garnitur wieczorowy. Zakładany jest jak sama nazwa mówi podczas wieczornych okazji, w tym na bardzo ważne uroczystości, jak na przykład ślub. Jest on złożony z zamkniętych klap z prostymi kieszeniami pozbawionymi patek. Najczęściej jest on noszony wraz z białą koszulą, do tego panowie zakładają zwykle proste spodnie bez mankietów, nieraz garnitur ten wkłada się wraz z kamizelką.

Poza garniturem, pan młody ma do dyspozycji następujące rodzaje ubioru:

  • Smokingi

Stanowią one znacznie bardziej elegancki element męskiej garderoby aniżeli garnitury. Nawet garnitury wieczorowe nie dorównują elegancją smokingom. Z drugiej strony smoking nie jest tak oficjalnym typem ubioru, co frak. Najbardziej odpowiednie połączenie to mężczyzna ubrany w smoking w towarzystwie partnerki, która ma na sobie długą suknię wieczorową. Marynarki w smokingach są taliowane, świetnie dopasowane do sylwetki, zapinane na jeden guzik, posiadają jedno rozcięcie z tyłu. Spodnie dopasowane do smokingów wyposażone są w proste nogawki, których dolna część jest wzmocniona tasiemką. Ponadto spodnie mogą mieć wyższy bądź niższy stan, posiadać lampas bądź go nie mieć. Jako dodatek do smokingu zwykle stosuje się pas, oraz muchę, która przeważnie jest w kolorze czarnym. Jako dodatek wkłada się też białą chusteczkę do górnej kieszonki.

  • Frak

Jest najbardziej klasycznym rodzajem ubioru męskiego, kiedyś noszono go w formie ubioru dziennego, dziś stanowi wyłącznie strój wieczorowy. Marynarka fraka składa się z dwóch długich połów z tyłu, w przedniej części jest krótka i posiada guziki, jest taliowana. We fraku spodnie posiadają proste nogawki, dodatkowo satynowy lampas, wyższy bądź niższy stan. Obowiązkowy element w przypadku fraka stanowi biała usztywniana w przedniej części koszula z zagiętymi rożkami kołnierzyka i ponadto biała kamizelka. Cały zestaw dopełniony jest za pomocą białej muszki, zegarka kieszonkowego na łańcuszku lub lakierkami.

  • Żakiet angielski

Żakiet angielski bardzo często mylnie klasyfikowany jest jako frak, z uwagi na wydłużone poły marynarki, jednak w żakiecie są ukośnie ścięte w przedniej części. Marynarka zwykle ma czarny bądź ciemnoszary kolor oraz zaokrąglone poły zapinane na jeden guzik. W przypadku żakietu angielskiego spodnie zdecydowanie są sztuczkowane, czyli zwężane oraz pręgowane.

SZYBKA DOSTAWA

DORADZTWO ŚLUBNE

MOŻLIWOŚĆ ZWROTÓW

503-075-058 | 502-731-331

X